W naszym domu codziennie używamy prądu. Bez niego nie podładujemy naszego telefonu, nie obejrzymy telewizji, czy też nie ugotujemy obiadu.
PRĄD STAŁY I PRZEMIENNY
W domowej sieci elektrycznej spotykamy raczej prąd przemienny. Różnica między prądem stałym a zmiennym jest taka, że prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, natomiast w prądzie zmiennym wartość natężenia zmienia się w czasie w dowolny sposób. Jak rozróżnić, kiedy płynie prąd stały, a kiedy zmienny? Podam prosty przykład. Prąd stały charakterystyczny jest dla baterii, a zmienny np. dla gniazdek elektrycznych.
Prądem stałym zasilane są np. telefony komórkowe, tablety, komputery, odbiorniki telewizyjne, systemy audio, oświetlenie LED, czy nawet elektryczny motocykl, rower czy samochód.
Z prądem zmiennym spotkamy się głównie w przypadku żarówek lub elementów grzejnych.
Standardowe napięcie prądu znajdujące się w sieci elektrycznej każdego domu wynosi 230 V. Dlaczego akurat tyle, a nie np. 50 czy 400? Wartość ta jest pewnego rodzaju kompromisem. Trzeba zdecydować się na takie napięcie, które będzie w miarę bezpieczne, ale też będzie w stanie bez problemu zasilić domowe urządzenia.
TABLICZKI ZNAMIONOWE
Dane techniczne urządzeń podłączanych do domowej sieci elektrycznej odczytujemy z ich tabliczek znamionowych.
Tak wyglądają przykładowe tabliczki znamionowe, które możemy znaleźć w zasadzie na każdym urządzeniu zasilanym prądem w naszym domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz