sobota, 22 maja 2021

prąd w domu

 W naszym domu codziennie używamy prądu. Bez niego nie podładujemy naszego telefonu, nie obejrzymy telewizji, czy też nie ugotujemy obiadu. 

                                      PRĄD STAŁY I PRZEMIENNY

W domowej sieci elektrycznej spotykamy raczej prąd przemienny. Różnica między prądem stałym a zmiennym jest taka, że prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, natomiast w prądzie zmiennym wartość natężenia zmienia się w czasie w dowolny sposób. Jak rozróżnić, kiedy płynie prąd stały, a kiedy zmienny? Podam prosty przykład. Prąd stały charakterystyczny jest dla baterii, a zmienny np. dla gniazdek elektrycznych.

Prądem stałym zasilane są np. telefony komórkowe, tablety, komputery, odbiorniki telewizyjne, systemy audio, oświetlenie LED, czy nawet elektryczny motocykl, rower czy samochód.

Z prądem zmiennym spotkamy się głównie w przypadku żarówek lub elementów grzejnych.

Standardowe napięcie prądu znajdujące się w sieci elektrycznej każdego domu wynosi 230 V. Dlaczego akurat tyle, a nie np. 50 czy 400? Wartość ta jest pewnego rodzaju kompromisem. Trzeba zdecydować się na takie napięcie, które będzie w miarę bezpieczne, ale też będzie w stanie bez problemu zasilić domowe urządzenia.

                                     TABLICZKI ZNAMIONOWE

Dane techniczne urządzeń podłączanych do domowej sieci elektrycznej odczytujemy z ich tabliczek znamionowych.

Tak wyglądają przykładowe tabliczki znamionowe, które możemy znaleźć w zasadzie na każdym urządzeniu zasilanym prądem w naszym domu.






                                        KILOWATOGODZINY

Jeśli chcemy przewidzieć rachunki, jakie możemy zapłacić za prąd podczas używania jakiegoś urządzenia, warto poznać jednostkę, jaką jest kilowatogodzina (kWh). 1 kilowatogodzina to energia pobrana przez urządzenie o mocy 1kW w ciągu 1 godziny. To, jaką kwotę zapłacimy za korzystanie z danego urządzenia, zależy od jego mocy, umownej opłaty za 1 kWh oraz czasu, w którym z tego urządzenia korzystamy. Warto pamiętać, aby, jeśli jest taka możliwość, odłączać z gniazdka urządzenia z których w danym momencie nie korzystamy. Pozwoli nam to w zaoszczędzeniu pieniędzy.

Źródła: 
podręcznik
elektrykadlakazdego.pl
leonardo-energy.pl
fizyka.uniedu.pl
grafika google

                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

potencjalne zagrożenia wywołane korzystaniem z prądu elektrycznego

Mimo, że prąd elektryczny jest obecnie wręcz niezbędny do funkcjonowania, może być także ogromnie niebezpieczny, jeśli nie zachowamy bezpiec...