sobota, 22 maja 2021

potencjalne zagrożenia wywołane korzystaniem z prądu elektrycznego

Mimo, że prąd elektryczny jest obecnie wręcz niezbędny do funkcjonowania, może być także ogromnie niebezpieczny, jeśli nie zachowamy bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. 

                                               ZWARCIE

Jednym z zagrożeń jest zwarcie. Zwarcie powstaje, gdy dwa przewody zasilające zostaną połączone ze sobą bezpośrednio, a nie przez urządzenie. Zwarcie może spowodować takie skutki jak uszkodzenie elementów lub urządzeń elektrycznych, lub nawet pożar wskutek rozgrzewania się przewodów.

                                            PRZECIĄŻENIE GNIAZDKA, WTYCZKI

Z przeciążeniem gniazdka, wtyczki, przewodów, spotykamy się w przypadku, gdy np. do jednego gniazdka poprzez rozgałęźnik podłączymy kilka urządzeń o dużej mocy. Dla zobrazowania - urządzenia o dużej mocy to najczęściej te, które coś podgrzewają, np. piekarnik, toster, itp. Dopuszczalne natężenie prądu dla rozgałęźnika powinno być napisane na urządzeniu lub jego opakowaniu. Przeciążenie może powodować uszkodzenie elementów elektrycznych, urządzeń, lub nawet pożar.

                                          PORAŻENIE PRĄDEM ELEKTRYCZNYM

Do porażenia prądem elektrycznym dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwego posługiwania się elektrycznym sprzętem gospodarstwa domowego, np. dotykania mokrymi rękoma podłączonego do sieci sprzętu albo suszenia włosów suszarką podczas kąpieli. Porażenie prądem może wywołać wstrząs elektryczny i być śmiertelne w skutkach. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub źle się czuje, pamiętamy o wezwaniu pomocy! Nie dotykamy rękoma poszkodowanego, dopóki ma kontakt ze źródłem napięcia.

                                      BEZPIECZNIKI

Jednym ze sposobów na uchronienie się przed ewentualnymi wypadkami jest zamontowanie bezpieczników. Bezpiecznik to urządzenie rozłączające obwód, gdy natężenie prądu przekroczy dopuszczalną wartość. Powinny znaleźć się w każdej domowej sieci elektrycznej, ponieważ skutecznie chronią przed zwarciem lub pożarem.

                                  WYŁĄCZNIKI RÓŻNICOWOPRĄDOWE

Wyłącznik różnicowoprądowy odcina dopływ prądu, jeśli natężenie prądu wpływającego do domowej sieci elektrycznej przewodem fazowym jest inne niż natężenie prądu wypływającego z niej przewodem neutralnym. Chroni on przed porażeniem prądem, czego nie zapewni nam stosowanie bezpieczników.

Na koniec wklejam krótki film opisujący, co dzieje się z naszym ciałem pod wpływem oddziaływania prądu elektrycznego.



Źródła:

poradnikzdrowie.pl

podręcznik

youtube

prąd w domu

 W naszym domu codziennie używamy prądu. Bez niego nie podładujemy naszego telefonu, nie obejrzymy telewizji, czy też nie ugotujemy obiadu. 

                                      PRĄD STAŁY I PRZEMIENNY

W domowej sieci elektrycznej spotykamy raczej prąd przemienny. Różnica między prądem stałym a zmiennym jest taka, że prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, natomiast w prądzie zmiennym wartość natężenia zmienia się w czasie w dowolny sposób. Jak rozróżnić, kiedy płynie prąd stały, a kiedy zmienny? Podam prosty przykład. Prąd stały charakterystyczny jest dla baterii, a zmienny np. dla gniazdek elektrycznych.

Prądem stałym zasilane są np. telefony komórkowe, tablety, komputery, odbiorniki telewizyjne, systemy audio, oświetlenie LED, czy nawet elektryczny motocykl, rower czy samochód.

Z prądem zmiennym spotkamy się głównie w przypadku żarówek lub elementów grzejnych.

Standardowe napięcie prądu znajdujące się w sieci elektrycznej każdego domu wynosi 230 V. Dlaczego akurat tyle, a nie np. 50 czy 400? Wartość ta jest pewnego rodzaju kompromisem. Trzeba zdecydować się na takie napięcie, które będzie w miarę bezpieczne, ale też będzie w stanie bez problemu zasilić domowe urządzenia.

                                     TABLICZKI ZNAMIONOWE

Dane techniczne urządzeń podłączanych do domowej sieci elektrycznej odczytujemy z ich tabliczek znamionowych.

Tak wyglądają przykładowe tabliczki znamionowe, które możemy znaleźć w zasadzie na każdym urządzeniu zasilanym prądem w naszym domu.






                                        KILOWATOGODZINY

Jeśli chcemy przewidzieć rachunki, jakie możemy zapłacić za prąd podczas używania jakiegoś urządzenia, warto poznać jednostkę, jaką jest kilowatogodzina (kWh). 1 kilowatogodzina to energia pobrana przez urządzenie o mocy 1kW w ciągu 1 godziny. To, jaką kwotę zapłacimy za korzystanie z danego urządzenia, zależy od jego mocy, umownej opłaty za 1 kWh oraz czasu, w którym z tego urządzenia korzystamy. Warto pamiętać, aby, jeśli jest taka możliwość, odłączać z gniazdka urządzenia z których w danym momencie nie korzystamy. Pozwoli nam to w zaoszczędzeniu pieniędzy.

Źródła: 
podręcznik
elektrykadlakazdego.pl
leonardo-energy.pl
fizyka.uniedu.pl
grafika google

                                                  

PRĄD ELEKTRYCZNY

 W tym poście skupie się na tym, czym tak naprawdę jest prąd elektryczny. Zacznę od definicji.

PRĄD ELEKTRYCZNY - ukierunkowany ruch (przepływ) swobodnych ładunków elektrycznych w środowisku przewodzącym, który zachodzi pod wpływem pola elektrycznego.

Warto zaznaczyć, że wszystko zależy od substancji, przez którą płynie prąd. W metalach prąd to uporządkowany przepływ elektronów, w roztworach - jonów, natomiast w gazach - jonów i elektronów. 

Przyjęło się, że prąd płynie od dodatniego do ujemnego bieguna baterii, mimo że w praktyce kierunek ruchu elektronów jest przeciwny.

A czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze prąd elektryczny? Jak powstaje, jak to jest możliwe, że trafia do naszego domu i zasila urządzenia z których codziennie korzystamy? Poniżej zamieszczam link do filmu, który pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania.






Źródła:
encyklopedia.pwn
youtube
podręcznik

potencjalne zagrożenia wywołane korzystaniem z prądu elektrycznego

Mimo, że prąd elektryczny jest obecnie wręcz niezbędny do funkcjonowania, może być także ogromnie niebezpieczny, jeśli nie zachowamy bezpiec...